Manufacturer of a wide range of products which include fancy fringe laces, golden shimmer fringe lace, fancy designer lace, fringe lace in jaipur, fringe tassel lace and white cotton jhalar lace.
₹ 4 / Meter Get Latest Price
| Material | Silk |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Garment |
| Brand | Shubh Laxmi Enterpirse |
| Size | 1inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 03 / Meter Get Latest Price
| Material | Silk |
| Color | Golden |
| Catalog Name | Tassel Fringe |
| Usage/Application | Garment |
| Brand | Shubh Laxmi Enterprise |
| Size | 1inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 70 / Meter Get Latest Price
| Work | Zari |
| Width | 1 inch |
| Usage/Application | Garment |
| Color | Golden |
| Size | 9 mtr |
| Minimum Order Quantity | 500 piece |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Meter
| Product Details | |
| Lace Type | fancy Lace |
| Item Code | SLE-0556 |
| To be Used In | For sarees , dresses , salwar kammez,lehengha, kids wear , hadicraft items , women wear & many more |
| Lace Size | |
| Time Shipping | 2 weak |
| Wash Care | |
| Min Order Quantity | 1000 |
| Packaging Detail | As per Requirement |
₹ 145 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Type | Single Sided |
| Color | All Golden shade |
| Width | 2" |
| Length | 18 mtr |
| Design | Tassle lace |
| Wash Care | Dry clean |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Color | Golden |
| Catalog Name | Tassel Fringe |
| Usage/Application | Garment |
| Size | 9 mtr |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 5.6 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Width | 1 INCH |
| Length | 50 MTR |
| Color | WHITE |
| Design | WHITE JHALAR |
| Roll Size M | 50 MTR |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Silk |
| Fabric Type | COTTON |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Length | 18 METER |
| Color | GOLDEN |
| Material | Silk |
| Design | JHALAR LACE |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 220 Piece
₹ 4 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Length | 18mtr |
| Color | golden |
| Material | Silk |
| Design | Jahalr |
| Fabric Type | Silk Shimmer |
| Roll Size M | 18mtr |
| Wash Care | Machine wash |
| Work | Jhalar |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 4 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Length | 18 |
| Color | golden |
| Material | Silk |
| Design | Jhalar |
| Roll Size M | 18mtr |
| Wash Care | Handwash |
| Work | Jhalar Sequence |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 7 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Embroidery |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Width | 1 inch |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 12 / Meter Get Latest Price
| Width | 3inch |
| Usage/Application | Garments |
| Length | 9mtr |
| Color | Golden |
| Design | Jhalar |
| Roll Size M | 9mtr |
| Wash Care | Handwash |
| Work | jhalar with zari Lace |
| Roll Length | 9 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Jhalar Type | Tassel Jhalar |
| Drop Length | 1.5 inch |
| Base Tape Material | Polyester Tape |
| Color Style | Two Color |
| Usage | Lehenga Border, Dupatta Border, Saree Border, Kurti Border |
| Look | Medium Look |
| Occasion | Wedding Decor |
| Roll Length | 9 m |
| Wash Care | Soft Hand Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 12 / Meter Get Latest Price
| Jhalar Type | Gota Jhalar |
| Drop Length | 1.5 inch |
| Base Tape Material | Polyester Tape |
| Color Style | Single Color |
| Usage | Stage Decor, Dupatta Border, Kurti Border, Home Furnishing, Curtain Edge, Temple Decor, Saree Border, Lehenga Border, Craft Work |
| Look | Heavy Look |
| Occasion | Wedding Decor, Party Wear, Festive Decor, Bridal Wear |
| Roll Length | 9 m |
| Wash Care | Soft Hand Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Rayon |
| Lace Width | 3 inch |
| Look | Heavy Look |
| Work Type | Thread Work, Zari Work |
| Color | Golden |
| Dupatta Type | Net Dupatta, Chiffon Dupatta, Silk Dupatta, Cotton Dupatta, Georgette Dupatta |
| Occasion | Bridal Wear, Party Wear, Festive Wear |
| Roll Length | 9 m |
| Wash Care | Soft Hand Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 13 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Type | Single Sided |
| Usage/Application | Dupatta |
| Work | Zari |
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 5.4 / Meter Get Latest Price
| Jhalar Type | Thread Jhalar |
| Drop Length | 1 inch |
| Base Tape Material | Polyester Tape |
| Usage/Application | Dupatta |
| Color Style | Single Color |
| Usage | Saree Border, Dupatta Border, Kurti Border |
| Look | Heavy Look |
| Length | 18 meter |
| Color | All Golden Shade |
| Design | Sequence Zalar Lace |
| Occasion | Festive Decor, Party Wear, Wedding Decor |
| Roll Length | 18 m |
| Wash Care | Handwash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
Vipul Jain (Proprietor)
Shubh Laxmi Enterprise
3C/2885 Shop No 54, L B App Building No 2B, Ring Road Salabatpura, Surat - 395002, Gujarat, India