Leading Manufacturer of fancy zari trim llace, fancy cutdana border lace, fancy moti lace for saree, dupatta border samosa lace, niddle fancy work lace and moti border lace from Surat.
₹ 06 / Meter Get Latest Price
| Width | 1inch |
| Usage/Application | Garments |
| Length | 9mtr |
| Color | palmet |
| Material | Polyester |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 10 / Meter Get Latest Price
| Border Type | Fancy Border |
| Material | Polyester |
| Work Type | Sequins Work |
| Border Width | 0.5 inch |
| Usage | Blouse, Saree, Kurti, Lehenga, Dupatta, Suit, Gown |
| Attachment Type | Stitch On |
| Roll Length | 18 m |
| Color | Gold |
| Pattern | Geometric |
| Edge Style | Straight Edge |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 55 / Meter Get Latest Price
| Material | Tissue |
| Width | 1.5 Inch |
| Work | Beaded, Pearl / Moti, Embroidery |
| Lace Type | Beaded Lace |
| Color | Black |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Floral |
| Application | Lehenga, Kurti, Dupatta, Suit, Blouse, Saree |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 05 / Meter Get Latest Price
| Material | Gota |
| Width | 0.5 Inch |
| Work | Embroidery |
| Lace Type | Samosa Lace |
| Color | Multi-Color |
| Roll Length | 18 mtr |
| Pattern | Floral |
| Application | Dupatta |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Work | Kundan |
| Width | 1 inch |
| Usage/Application | Garment |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 100 piece |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
| Product Details | |
| Lace Type | Niddle fancy work |
| Item Code | D.no.0339 |
| To be Used In | For sarees , dresses , salwar kammez,lehengha, kids wear , hadicraft items , women wear & many more |
| Lace Size | |
| Time Shipping | 2 weak |
| Wash Care | |
| Min Order Quantity | 100 pcs |
| Packaging Detail | As per Requirement |
₹ 18 / Meter Get Latest Price
| Width | 0.5Inch |
| Work Type | Embroidery |
| Material | Moti , Gota |
| Color | Golden |
| Use | Garment |
| Colour | Golden |
| Usage/Application | Garment |
| Size | 9Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 42 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Roll Size | 25 mtr |
| Width | 1 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Piece
₹ 11 / Meter Get Latest Price
| Width | 1 inch |
| Work Type | Zari |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Dupatta |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
Product Details: It is made Embroidery Zari Thread With Moti , Gota
Used : Sarees , Dresses , Kammez, Lehengha, Dupatta , Border , Kids Wear , Hadicraft Items , Women Wear
₹ 6 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Silver,Golden , Multi, Anmol |
| Width | 1inch |
| Roll Length | 18mtr |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 04 / Meter Get Latest Price
| Width | 1inch |
| Usage/Application | Garments |
| Length | 43mtr |
| Color | Golden |
| Material | Silk |
| Design | Jhalar |
| Fabric Type | Silk |
| Roll Size M | 9mtr |
| Wash Care | Handwash |
| Work | Zari Work |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 11 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Embroidery |
| Material | Net |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 15000 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 7 / Meter Get Latest Price
| As per client requirement | 1500 |
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Golden |
| Roll Length | 0.5 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 6 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Zari |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Golden |
| Roll Length | 90mtr |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Embroidery |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Dupatta |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 8 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Zari |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
Product Details: It is made with zari, which is a metallic thread, and embellished with Cutdana , Gota
Used : Sarees , Dresses , Kammez, Lehengha, Dupatta , Border , Kids Wear , Hadicraft Items , Women Wear
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Color | silver |
| Roll Length | 18meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 4 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Golden |
| Width | 0.8 |
| Roll Length | 9 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 5 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Golden |
| Roll Length | 1inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 8 / Meter Get Latest Price
| Width | 0.5 |
| Usage/Application | Garments |
| Length | 9mtr |
| Color | Golden |
| Material | Silk |
| Design | Jhalar |
| Fabric Type | Net |
| Roll Size M | 9mtr |
| Wash Care | Handwash |
| Work | Sequence, Zari , Net |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 5 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Embroidery |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 5 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Golden |
| Width | 1inch |
| Roll Length | 18mtr |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 5 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Golden |
| Width | 0.5inch |
| Roll Length | 18mtr |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 195 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Width | 1inch |
| Roll Length | 18mtr |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Roll Size | 9mtr |
| Width | 1 inch |
| Work | Zari |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 12 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Width | 0.5 Inch |
| Work | Embroidery, Beaded |
| Lace Type | Tassel / Jhalar |
| Color | Multi-Color |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Kurti, Suit, Saree, Blouse, Lehenga, Dupatta |
₹ 6 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Embroidery |
| Material | Polyester |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 5 / Meter Get Latest Price
| Width | 1 inch |
| Work Type | Zari |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 3 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Width | 0.5inch |
| Color | Golden |
| Roll Length | 18mtr |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Polyester |
| Thread Finish | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 51 / Piece Get Latest Price
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 80 / Meter Get Latest Price
| Color | Golden Shade |
| Size | 9 Meter |
| Material | zari |
| Work | Zari |
| Usage/Application | Garment |
| Minimum Order Quantity | 500 |
Minimum order quantity: 500 Meter
For sarees , dresses , salwar kammez,lehengha, kids wear ,
hadicraft items , women wear & many more
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Width | 1.5INCH |
| Color | GOLDEN SHED |
| Usage/Application | Garments |
| Length | 18MTR |
| Design | JHALAR |
| Roll Size M | 18MTR |
| Wash Care | Handwash |
| Work | ZARI JHALAR |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Piece
₹ 182 / Roll Get Latest Price
| Usage/Application | Garment |
| Size | 9 mtr |
| Color | Golden |
| Work Type | Zari |
| Place Of Origin | Surat |
| Packaging Type | Roll Packing |
| Packaging Size | 9 mtr |
| Roll Size | 9 mtr |
| Design | Diamond |
Minimum order quantity: 500 Roll
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Embroidery Type | Gota Work |
| Fabric Type | Cloth |
| Brand | Shubhlaxmi Enterprise |
| Model Number | 01050 |
| Roll Size (Meter) | 9 |
| Condition | New |
| Usages | Border use for Saree,Blouse,Dupatta |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Garment |
| Color | Zari Gold Color |
| Size | 9 Mtr |
| Work | Zari |
| Work Type | Breads |
| Place Of Origin | India |
| Minimum Order Quantity | 500 |
| Design | Heart Stone work |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Work Type | Zari |
| Usage/Application | Garment |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Size | 1 inch |
| Packaging Type | card Packing |
| Packaging Size | 9 mtr |
| Roll Size | 9 meter |
| Occasion | Party |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 33 / Meter Get Latest Price
| Width | 5inch |
| Use | Garments |
| Colour | Colour : Black, Silver, Golden, Dark Multi , Light Multi, Palmet , Anmol |
| Material | Sequence, With Zari |
| Usage/Application | Garment |
| Size | 5inch |
| Color | Colour : Black, Silver, Golden, Dark Multi , Light Multi, Palmet , Anmol |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 7 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Width | 1inch |
| Color | Diffrent |
| Usage/Application | garment |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 17 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Zari |
| Lace Width | 2 inch |
| Look | Heavy Look |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Multi Color |
| Dupatta Type | Cotton Dupatta, Silk Dupatta, Georgette Dupatta, Net Dupatta, Organza Dupatta, Chiffon Dupatta |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear, Bridal Wear |
| Roll Length | 9 m |
| Wash Care | Soft Hand Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Zati |
| Lace Width | 3 inch |
| Look | Heavy Look |
| Work Type | Gota Work, Thread Work, Zari Work |
| Color | Multi Color |
| Dupatta Type | Chiffon Dupatta, Georgette Dupatta, Net Dupatta, Silk Dupatta |
| Occasion | Bridal Wear, Festive Wear, Party Wear |
| Roll Length | 9 m |
| Wash Care | Soft Hand Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
Vipul Jain (Proprietor)
Shubh Laxmi Enterprise
3C/2885 Shop No 54, L B App Building No 2B, Ring Road Salabatpura, Surat - 395002, Gujarat, India