We are a leading Manufacturer of fancy mirror handwork lace, original mirror work lace for chaniya choli, fancy golden colour mirror lace, fancy mirror lace, mirror work lace border and mirror fancy lace from Surat, India.
₹ 35 / Meter Get Latest Price
| Width | 2 inch |
| Work Type | Mirror |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Width | 2.5 inch |
| Work Type | Zari |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Width | 2.5 inch |
| Work Type | Zari |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Width | 1 inch |
| Work Type | Kundan |
| Material | Net |
| Color | White |
| Minimum Order Quantity | 1000 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Roll Size | 9Meter |
| Width | 2 inch |
| Color | Golden |
| Work | Zari |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Width | 2 inch |
| Work Type | Zari |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Dupatta |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Mirror Work |
| Color | Golden |
| Width | 2.25 Inch |
| Roll Length | 9 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 35 / Meter Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 2 Inch |
| Work | Mirror Work, Zari Work |
| Lace Type | Mirror Lace |
| Color | Gold |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Kurti, Saree, Suit, Lehenga, Blouse, Dupatta |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 1.5 Inch |
| Work | Mirror Work, Zari Work |
| Lace Type | Mirror Lace |
| Color | Gold |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Dupatta, Suit, Kurti, Saree, Blouse, Lehenga |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 35 / Meter Get Latest Price
| Craft Type | Hand Embroidery |
| Material | Polyester |
| Lace Width | 1 inch |
| Pattern | Geometric |
| Color | White |
| Usage | Kids Wear, Boutique Use, Craft Work, Garment Border |
| Origin | Indian Make |
| Roll Length | 9 m |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Border Type | Fancy Border |
| Material | Net |
| Work Type | Zari |
| Border Width | 0.5 inch |
| Usage | Lehenga, Saree, Kurti, Dupatta, Suit, Gown, Blouse |
| Roll Length | 9 m |
| Color | Gold |
| Pattern | Floral |
| Edge Style | Cut Work Edge |
Minimum order quantity: 1500 Meter
Product Details : Mirror , Zari , Golden Colour
Used : Sarees , Dresses , Kammez, Lehengha, Dupatta , Border , Kids Wear , Hadicraft Items , Women Wear
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Work Type | Cut Work |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Place Of Origin | Surat |
| Country of Origin | Made in India |
| use | garment |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Material | Polyester |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 35 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Material | Polyester |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 10 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Material | Polyester |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Width | 1 inch |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Color | golden |
| Roll Size | 9mtr |
| Work | Zari |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Piece
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Width | 1 inch |
| Work Type | Mirror |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Dupatta |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 16 / Meter Get Latest Price
| Width | 1 inch |
| Work Type | Zari |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 55 / Meter Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 2 Inch |
| Work | Mirror Work, Beaded |
| Lace Type | Mirror Lace |
| Color | Gold |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Kurti, Lehenga, Dupatta, Suit, Saree, Blouse |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 45 / Meter Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 2 Inch |
| Work | Mirror Work, Zari Work |
| Lace Type | Mirror Lace |
| Color | Gold |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Suit, Lehenga, Blouse, Dupatta, Kurti, Saree |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 2 Inch |
| Work | Mirror Work |
| Lace Type | Mirror Lace |
| Color | Gold |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Blouse, Suit, Lehenga, Kurti, Dupatta, Saree |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 1 Inch |
| Work | Zari Work, Mirror Work |
| Lace Type | Mirror Lace |
| Color | Gold |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Lehenga, Blouse, Kurti, Suit, Saree, Dupatta |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 60 / Meter Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 1 Inch |
| Work | Mirror Work, Zari Work |
| Lace Type | Mirror Lace |
| Color | Gold |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Lehenga, Kurti, Dupatta, Saree, Blouse, Suit |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 35 / Meter Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 1 Inch |
| Work | Mirror Work, Stone Work |
| Lace Type | Mirror Lace |
| Color | Gold |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Kurti, Lehenga, Blouse, Dupatta, Saree, Suit |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 10 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Mirror Work |
| Color | Golden |
| Width | 0.5 |
| Roll Length | 9 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 30 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | All color |
| Work Type | Mirror |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Plain |
| Usage/Application | Garment |
| Size | 9mtr |
₹ 45 / Meter Get Latest Price
| Width | 2 Inch |
| Type of Laces | Brocade Lace |
| Work Type | Mirror Work |
| Roll Length | 9 Meter |
| Wash Care | Hand Wash |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Garment |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Length | 9Meter |
| Material | Mirror, Zari |
| Size | 1Inch |
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 420 / Piece Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Piece
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Length | 9 Meter |
| Material | Mirror , Zari |
| Size | 1Inch |
| Color | Golden |
| Fabric Type | Net |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Width | 2 Inch |
| Lace Type | Mirror Lace |
| Material | Zari |
| Work | Pearl / Moti, Mirror Work, Beaded |
| Length Per Roll | 9 Mtr |
| Roll Length | 9 mtr |
| Color | Silver |
| Pattern | Geometric |
| Application | Blouse, Lehenga, Dupatta, Suit, Kurti, Saree |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Polyester |
| Lace Width | 2 inch |
| Look | Heavy Look |
| Work Type | Zari Work, Mirror Work |
| Color | Golden |
| Dupatta Type | Silk Dupatta, Organza Dupatta, Cotton Dupatta, Chiffon Dupatta, Georgette Dupatta |
| Occasion | Bridal Wear, Festive Wear, Party Wear |
| Roll Length | 9 m |
| Wash Care | Soft Hand Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 55 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Polyester |
| Lace Width | 3 inch |
| Look | Heavy Look |
| Work Type | Zari Work, Mirror Work |
| Color | Golden |
| Dupatta Type | Georgette Dupatta, Silk Dupatta, Net Dupatta, Chiffon Dupatta, Cotton Dupatta, Organza Dupatta |
| Occasion | Party Wear, Bridal Wear, Festive Wear |
| Roll Length | 9 m |
| Wash Care | Soft Hand Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Polyester |
| Lace Width | 1 inch |
| Look | Medium Look |
| Work Type | Mirror Work, Zari Work |
| Color | Golden |
| Dupatta Type | Chiffon Dupatta, Georgette Dupatta, Net Dupatta |
| Occasion | Festive Wear, Bridal Wear, Party Wear |
| Roll Length | 9 m |
| Wash Care | Soft Hand Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 2 Inch |
| Work | Mirror Work, Beaded, Zari Work |
| Lace Type | Beaded Lace |
| Color | Cream |
| Application | Saree, Dupatta, Blouse, Kurti, Suit, Lehenga |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 18 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Viscose |
| Lace Width | 1 inch |
| Look | Heavy Look |
| Work Type | Zari Work, Mirror Work |
| Color | Golden |
| Dupatta Type | Silk Dupatta, Chiffon Dupatta, Net Dupatta, Georgette Dupatta, Cotton Dupatta |
| Occasion | Festive Wear, Party Wear, Bridal Wear |
| Roll Length | 9 m |
| Wash Care | Soft Hand Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 320 / Piece Get Latest Price
| Work | Kundan |
| Width | 2.5 inch |
| Usage/Application | Garment |
| Type | Single Sided |
| Length | 9mtrs |
| Material | Mirror handwork Zari laces |
| Size | 9 meter |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| Packaging Type | roll |
| Color | Golden |
| Roll Size M | 9 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
For sarees , dresses , salwar kammez,lehengha, kids wear ,
hadicraft items , women wear & many more
Vipul Jain (Proprietor)
Shubh Laxmi Enterprise
3C/2885 Shop No 54, L B App Building No 2B, Ring Road Salabatpura, Surat - 395002, Gujarat, India