Manufacturer of a wide range of products which include fancy dypatta border beads lace, fancy kurti moti lace, embroidery cut work lace, fancy dress border moti lace, fansy saree border moti lace and fancy saree border moti lace.
₹ 30 / Meter Get Latest Price
| Bead Type | Pearl (Moti) |
| Width | 0.5 Inch (1.2 cm) |
| Style | Without Latkan |
| Work Type | Embroidery |
| Color | Black, Off-White |
| Base Fabric | Polyester |
| Ideal For | Dupatta, Blouse, Kurti, Saree, Lehenga |
| Pattern | Floral |
| Length per Roll | 9 m |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 80 / Meter Get Latest Price
| Material | Tissue |
| Width | 2 Inch |
| Work | Pearl / Moti, Embroidery |
| Lace Type | Beaded Lace |
| Color | Black |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Kurti, Suit, Lehenga, Blouse, Saree, Dupatta |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 205 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Sequence Work |
| Color | oreng and maroon |
| Roll Length | 9 Meter |
| Wash Care | Handwash |
| Thread Finish | yes |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Border Type | Fancy Border |
| Material | Zari |
| Work Type | Beaded |
| Border Width | 0.5 inch |
| Usage | Dupatta, Suit, Blouse, Home Furnishing, Lehenga, Gown, Saree, Kurti |
| Attachment Type | Fabric Glue |
| Color | Gold |
| Roll Length | 9 m |
| Pattern | Geometric |
| Edge Style | Straight Edge |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 0.5 Inch |
| Work | Beaded, Zari Work |
| Lace Type | Beaded Lace |
| Color | Gold |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Kurti, Dupatta, Blouse, Saree, Lehenga, Suit |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 35 / Meter Get Latest Price
| Material | Net |
| Width | 0.5 Inch |
| Work | Pearl / Moti, Embroidery, Beaded |
| Lace Type | Beaded Lace |
| Color | Black |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Floral |
| Application | Saree, Lehenga, Suit, Kurti, Blouse, Dupatta |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 7 / Meter Get Latest Price
| Width | 0.5inch |
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Golden |
| Roll Length | 18mtr |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Polyester |
| Thread Finish | yes |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 70 / Meter Get Latest Price
| Width | 1Inch |
| Work Type | Stone / Diamond Work |
| Lace Type | Handwork Lace |
| Color | Multicolor |
| Roll Length | 9 Meter |
| Lace Form | Lace Roll / Border |
| Application | Suit / Kurti |
| Design | Floral |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 110 / Meter Get Latest Price
| Width | 1 inch |
| Work Type | Kundan |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Work Type | Zari |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Piece
₹ 170 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Garment |
| Color | off wight |
| Width | 9mtr |
| Use | garment |
| Colour | off wight |
| Material | sequance |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Roll Length | 1.25 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 24 / Meter Get Latest Price
| Width | 1 inch |
| Work Type | Embroidery |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Golden |
| Roll Length | 9 Meter |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Piece
₹ 146 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Multi Colour |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Embroidery |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | White |
| Usage/Application | Kurti |
| Size | 5.1 |
| Length | 3 |
| Fine Finish | Yes |
| Hand Wash | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Border Type | Fancy Border |
| Material | Net |
| Work Type | Stone Work |
| Border Width | 0.5 inch |
| Usage | Saree, Kurti, Lehenga, Dupatta, Suit, Gown, Blouse |
| Roll Length | 9 m |
| Color | Gold |
| Pattern | Floral |
| Edge Style | Straight Edge |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Zari |
| Lace Width | 1 inch |
| Look | Medium Look |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Golden |
| Dupatta Type | Silk Dupatta, Organza Dupatta, Chiffon Dupatta, Cotton Dupatta, Georgette Dupatta |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear, Bridal Wear |
| Roll Length | 9 m |
| Wash Care | Soft Hand Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 28 / Meter Get Latest Price
| Use | garment |
| Colour | golden |
| Material | sequance |
| Usage/Application | Garment |
| Size | 1.5 inch |
| Color | golden |
| Width | 9mtr |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 6 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Embroidery |
| Width | 1 inch |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Dupatta |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 28 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Place Of Origin | Surat |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 12 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Type | Single Sided |
| Usage/Application | Dupatta |
| Work | Zari |
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 07 / Meter Get Latest Price
| Material | Nylon |
| Type | Single Sided |
| Usage/Application | Dupatta |
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Type | Single Sided |
| Usage/Application | Dupatta |
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Color | All Color |
| Condition | New |
| Type Of Laces | zalar Lace |
| Design | 2 side Chapat |
| Brand | Shubh Laxmi Enterprise |
| Roll Size | 9 Mtr |
| Use | Saree |
₹ 2.5 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Golden |
| Roll Length | 18 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
Vipul Jain (Proprietor)
Shubh Laxmi Enterprise
3C/2885 Shop No 54, L B App Building No 2B, Ring Road Salabatpura, Surat - 395002, Gujarat, India