Leading Manufacturer of golden small round mirror lace, moti fancy lace, moti mirror work lace, border handwork mirror lace, dupatta handwork moti lace and fancy mirror border lace from Surat.
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Work Type | Zari |
| Material | Polyester |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Piece
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Width | 1 inch |
| Work Type | Kundan |
| Material | Net |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1000 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 13 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Material | Gota |
| Width | 0.5 Inch |
| Work | Mirror Work, Beaded |
| Lace Type | Beaded Lace |
| Color | Gold |
| Roll Length | 18 mtr |
| Pattern | Floral |
| Application | Saree, Blouse, Lehenga, Kurti, Dupatta, Suit |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Width | 0.5 Inch |
| Work | Zari Work, HandWork Lace |
| Lace Type | Handwork Lace |
| Color | Gold |
| Roll Length | 18 mtr |
| Pattern | Floral |
| Application | Dupatta |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Material | Mirror |
| Width | 0.5 Inch |
| Work | Mirror Work |
| Color | Gold |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Kurti, Blouse, Dupatta, Saree, Curtain, Suit, Craft, Lehenga |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 7 / Meter Get Latest Price
| Width | 0.5 |
| Color | off white |
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Pearl |
| Roll Length | 9 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 155 / Piece Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Piece
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Width | 2 inch |
| Work Type | Embroidery |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Kundan |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 14 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Embroidery |
| Material | Polyester |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 10 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Material | Polyester |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Color | Golden |
| Type | Double Sided |
| Usage/Application | Garments |
| Work | Zari |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 19 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Zari |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 12 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Material | Polyester |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 8 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Embroidery |
| Material | Polyester |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Material | Polyester |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 21 / Meter Get Latest Price
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Country of Origin | Made in India |
| Work Type | Hand Work |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Usage/Application | Garment |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Pan India |
| Packaging Size | card packing |
| Roll Size | 9 mtr |
| Occasion | Party, Casual, Formal |
| Type Of Laces | Moti Lace |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 12 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Meter
₹ 13 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Meter
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Material | Velvet |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Fabric Type | VELVET |
| Color | GOLDEN WITH MULTI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 415 / Piece Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 17 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Golden |
| Width | 0.5 |
| Roll Length | 9 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Polyester |
| Lace Width | 1 inch |
| Look | Heavy Look |
| Work Type | Bead Work, Cutwork, Zari Work |
| Color | Silver |
| Dupatta Type | Net Dupatta, Georgette Dupatta, Organza Dupatta, Cotton Dupatta, Chiffon Dupatta, Silk Dupatta |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear, Bridal Wear |
| Roll Length | 9 m |
| Wash Care | Soft Hand Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Craft Type | Hand Embroidery |
| Material | Zari |
| Lace Width | 1 inch |
| Pattern | Floral |
| Color | Golden |
| Usage | Boutique Use, Kids Wear, Garment Border |
| Origin | Indian Make |
| Roll Length | 9 m |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Lace Type | Embroidered |
| Width | 25 mm (1 in) |
| Material | Zari |
| Work | Bead (Moti) |
| Length Per Roll | 9 Mtr |
| Color | Gold |
| Design | Geometric |
| Lace Style | Border |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Lace Type | Embroidered |
| Width | 12 mm (0.5 in) |
| Material | Zari |
| Work | Bead (Moti) |
| Length Per Roll | 18 Mtr |
| Color | Gold |
| Design | Geometric |
| Lace Style | Border |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 13 / Meter Get Latest Price
| Width | 0.5 |
| Color | White |
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Polyester |
| Roll Length | 9 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
Product Details: It is made Polyester Jhalar Moti White Colour
Used : Sarees , Dresses , Kammez, Lehengha, Dupatta , Border , Kids Wear , Hadicraft Items , Women Wear
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Width | 1 inch |
| Color | golden |
| Material | Brocade |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Material | Velvet |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Fabric Type | velvet with zari |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 10 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Type | Single Sided |
| Usage/Application | Dupatta |
| Work | Zari |
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
Vipul Jain (Proprietor)
Shubh Laxmi Enterprise
3C/2885 Shop No 54, L B App Building No 2B, Ring Road Salabatpura, Surat - 395002, Gujarat, India