We are a leading Manufacturer of net embroidery fancy dress lace, fancy embroidery dress lace, fancy saree embroidery lace, fancy saree net embroidery lace, fancy embroidery suits lace and fancy net embroidery laces from Surat, India.
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Width | 3 Inch |
| Work | Embroidery, Sequin |
| Color | Off Wite |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Floral |
| Application | Blouse, Kurti, Suit, Saree, Lehenga, Dupatta |
| Material | Cotton |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Material | Net / Organza |
| Width | 50 mm (~2 inches) |
| Work Type | Embroidery / Thread Work |
| Lace Type | Embroidered Lace |
| Color | White / Off-White |
| Roll Length | 9 Meter |
| Application | Suit / Kurti |
| Lace Form | Lace Roll / Border |
| Design | Floral |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 45 / Meter Get Latest Price
| Material | Net / Organza |
| Width | 50 mm (~2 inches) |
| Lace Type | Embroidered Lace |
| Work Type | Embroidery / Thread Work |
| Color | White / Off-White |
| Roll Length | 9 Meter |
| Lace Form | Lace Roll / Border |
| Application | Saree |
| Design | Floral |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Material | Organza |
| Width | 2 Inch |
| Work | Sequin, Embroidery |
| Color | Off Wite Colour |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Floral |
| Application | Dupatta, Kurti, Blouse, Saree, Lehenga, Suit |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Material | Embroidery Thread |
| Width | 2 Inch |
| Work | Sequin, Embroidery |
| Lace Type | Embroidery Lace |
| Color | Off Wite Colour |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Floral |
| Application | Suit, Saree, Dupatta, Kurti, Lehenga, Blouse |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Width | 3 Inch |
| Work | Sequin, Embroidery |
| Color | Off Wite Colour |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Suit, Lehenga, Saree, Blouse, Kurti, Dupatta |
| Material | Cotton |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Width | 1 Inch |
| Work | Embroidery, Sequin |
| Color | Cream |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Floral |
| Application | Suit, Dupatta, Kurti, Lehenga, Blouse, Saree |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Width | 1.5 Inch |
| Work | Embroidery |
| Color | Wite |
| Roll Length | 20mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Suit, Saree, Kurti, Blouse, Dupatta, Lehenga |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 29 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Width | 1 Inch |
| Work | Sequin, Embroidery |
| Color | Cream |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Floral |
| Application | Lehenga, Suit, Kurti, Dupatta, Saree, Blouse |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Organza |
| Lace Width | 2 inch |
| Pattern | Net Design |
| Shade | Pure White |
| Usage | Saree Border, Bridal Wear, Kids Wear, Dupatta Border, Western Dress |
| Craft Type | Embroidery Lace |
| Stretch Type | Slight Stretch |
| Roll Length | 20 m |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 35 / Meter Get Latest Price
| Width | 2 Inch |
| Work | Embroidery, Sequin |
| Lace Type | Embroidery Lace |
| Color | Off Wite |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Floral |
| Application | Curtain, Suit, Dupatta, Kurti, Saree, Craft, Lehenga, Blouse |
| Material | Cotton |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 30 / Meter Get Latest Price
| Width | 2 Inch |
| Work | Embroidery, Sequin |
| Lace Type | Embroidery Lace |
| Color | Off Wite |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Floral |
| Application | Saree |
| Material | Cotton |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Embroidery |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Product Type | Embroidered |
| Work Type | Thread Work |
| Color | White |
| Usage/Application | Garments |
| Wash Care | Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Embroidery |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 17 / Meter Get Latest Price
| Width | 2.5 inch |
| Work Type | Embroidery |
| Material | Net |
| Color | White |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Width | 2.5 Inch |
| Work | Embroidery |
| Color | Wite |
| Roll Length | 20Mtr |
| Pattern | Floral |
| Application | Lehenga, Kurti, Dupatta, Blouse, Suit, Saree |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 10 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Embroidery |
| Color | White |
| Roll Length | 20Meter |
| Wash Care | Machine wash |
| Material | Polyester |
| Thread Finish | yes |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 70 / Meter Get Latest Price
| Lace Type | Embroidered |
| Width | 75 mm (3 in) |
| Work | Sequin |
| Length Per Roll | 9 Mtr |
| Color | White |
| Design | Floral |
| Lace Style | Border |
| Country of Origin | India |
| Material | Cotton |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 30 / Meter Get Latest Price
| Lace Type | Embroidered |
| Width | 50 mm (2 in) |
| Work | Sequin |
| Length Per Roll | 9 Mtr |
| Color | White |
| Design | Floral |
| Lace Style | Border |
| Country of Origin | India |
| Material | Cotton |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 10 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Organza |
| Work Type | Sequin Work |
| Lace Width | 1.5 inch |
| Sequin Shape | Flower |
| Usage | Lehenga Border, Dupatta Border, Saree Border, Gown, Kids Wear |
| Base Color | Silver |
| Edge Type | Cutwork |
| Pack Size | 20 m Cut |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 30 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Color | Off Wite |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Fabric Type | Net |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Organza |
| Lace Width | 1 inch |
| Look | Medium Look |
| Work Type | Cutwork, Sequins Work, Thread Work |
| Color | White |
| Roll Length | 20 m |
| Wash Care | Soft Hand Wash, Dry Clean |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 160 / Meter Get Latest Price
| Material | Zari |
| Work | Kundan |
| Type | Single Sided |
| Usage/Application | Garment |
| Size | 1 inch |
| Color | All Colors |
| Roll Size M | 9 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Border Material | Net |
| Work Type | Thread Work, Sequins Work |
| Width | 0.5–1 inch |
| Usage | Lehenga, Dupatta, Blouse, Saree, Suit |
| Design Style | Floral |
| Roll Length | 9 m |
| Base Color | White |
| Edge Style | Straight |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Design | Embroidered |
| Width | 10 mm |
| Color | Off White |
| Usage | Kids Wear, Bridal Wear, Kurti, Dupatta, Lehenga Border, Gown, Saree Border |
| Pattern | Floral |
| Edge Type | Cutwork Edge |
| Roll Length | 9 m |
| Net Type | Soft Net |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 90 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Design | Embroidered |
| Width | 10 mm |
| Color | Off White |
| Usage | Saree Border, Lehenga Border, Kurti, Gown, Dupatta |
| Pattern | Floral |
| Edge Type | Cutwork Edge |
| Roll Length | 9 m |
| Net Type | Soft Net |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
Product Details :Net , Embroidery Thread , Sequence , Off Wite Colour
Used : Sarees , Dresses , Kammez, Lehengha, Dupatta , Border , Kids Wear , Hadicraft Items , Women Wear
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Design | Embroidered |
| Width | 20 mm |
| Color | White |
| Usage | Kurti, Kids Wear, Bridal Wear, Lehenga Border, Saree Border, Dupatta, Gown |
| Pattern | Floral |
| Edge Type | Straight Edge |
| Net Type | Soft Net |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Base Material | Polyester |
| Width | 3 Inch |
| Lace Width | 3 inch |
| Lace Type | Embroidery |
| Work | Sequin, Embroidery |
| Shade | Pure White |
| Usage | Dupatta Border, Saree Border, Kids Wear, Western Dress, Bridal Wear |
| Craft Type | Embroidery Lace |
| Pattern | Geometric |
| Color | Wite |
| Stretch Type | Slight Stretch |
| Roll Length | 20 m |
| Application | Saree, Kurti, Lehenga, Suit, Dupatta, Blouse |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 13 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Sequins Work, Thread Work |
| Width | 1–2 inch |
| Usage | Dupatta, Suit, Saree, Blouse, Lehenga |
| Roll Length | 20 m |
| Base Color | White |
| Edge Style | Cutwork |
| Application Method | Fabric Glue |
| Border Material | Polyester |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Color | Off Wite |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Fabric Type | net |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Color | Off Wite |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Fabric Type | Net |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 18 / Meter Get Latest Price
| Base Material | Organza |
| Lace Width | 2 inch |
| Pattern | Floral |
| Shade | Pure White |
| Usage | Kids Wear, Saree Border, Dupatta Border, Western Dress |
| Craft Type | Embroidery Lace |
| Stretch Type | Slight Stretch |
| Roll Length | 20 m |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 45 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Color | Off Wite |
| Usage/Application | Ladies Garment |
| Fabric Type | Net |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 45 / Meter Get Latest Price
| Lace Type | Embroidered |
| Width | 4 Inch |
| Material | Coding Dori |
| Work | Sequin |
| Length Per Roll | 9 Mtr |
| Color | Silver |
| Design | Floral |
| Lace Style | Border |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Type | Single Sided |
| Usage/Application | Garments |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 42 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Color | Off Wite |
| Fabric Type | net |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Ladies Garment |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Width | 3.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Cotton |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 26 / Meter Get Latest Price
| Width | 1 inch |
| Material | Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 60 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Fabric Type | Net |
| Color | Off Wite |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Ladies Garment |
Minimum order quantity: 1500 Meter
Vipul Jain (Proprietor)
Shubh Laxmi Enterprise
3C/2885 Shop No 54, L B App Building No 2B, Ring Road Salabatpura, Surat - 395002, Gujarat, India