Providing you the best range of hand work fancy laces, fancy handwork lace, fancy moti lace, designer handwork laces, fancy handwork dupatta lace and embroidery handwork lace with effective & timely delivery.
₹ 140 / Meter Get Latest Price
| Width | 6Inch |
| Work Type | Handwork lace |
| Material | Net |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Width | 2 inch |
| Work Type | Zari |
| Material | Net |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Width | 1 inch |
| Work Type | Zari |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1000 |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 420 / Piece Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | White |
| Place Of Origin | Surat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Material | Zari / Metallic Thread |
| Width | 75 mm (~3 inches) |
| Lace Type | Mirror Work Lace |
| Work Type | Handwork |
| Color | Golden |
| Roll Length | 9 Meter |
| Application | Suit / Kurti, Lehenga, Dupatta |
| Lace Form | Lace Roll / Border |
| Design | Floral |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 27 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 468 / Piece Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 41 / Meter Get Latest Price
| Width | 2 inch |
| Work Type | Kundan |
| Material | Net |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Dupatta |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 170 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Material | net |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 39 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 16 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Dupatta |
| Roll Size | 9Meter |
| Width | 1 inch |
| Color | Off White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 27 / Meter Get Latest Price
| Width | 1 inch |
| Work Type | Handwork |
| Material | Net |
| Color | Golden |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Usage/Application | Dupatta |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Handwork |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Material | Net |
| Width | 0.5 |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Color | off White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Handwork |
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Width | 0.5 |
| Material | Polyester |
| Minimum Order Quantity | 1500 |
| Color | Off White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Place Of Origin | Surat |
| Material | Polyester |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 30 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Suit & Kurti |
| Roll Size | 9Meter |
| Width | 1 inch |
| Color | Off White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Handwork |
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
| Work Type | Hand Work |
| Material | Zari |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 22 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Stone Work |
| Color | Golden |
| Width | 0.5inch |
| Roll Length | 9 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
Product Details: It is made with zari, Stone
Used : Sarees , Dresses , Kammez, Lehengha, Dupatta , Border , Kids Wear , Hadicraft Items , Women Wear
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Work Type | Zari |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 41 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari Work |
| Color | Golden |
| Roll Length | 1.25 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 26 / Meter Get Latest Price
| Material | Tissue |
| Width | 0.5 Inch |
| Work | Beaded, Stone Work |
| Lace Type | Beaded Lace |
| Color | Multi-Color |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Curtain, Lehenga, Dupatta, Blouse, Kurti, Saree, Suit, Craft |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Border Type | Fancy Border |
| Material | Polyester |
| Work Type | Stone Work |
| Border Width | 1 inch |
| Usage | Kurti, Saree, Suit, Gown, Blouse, Lehenga, Dupatta |
| Attachment Type | Stitch On |
| Roll Length | 9 m |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Geometric |
| Edge Style | Cut Work Edge |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 35 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Width | 1 Inch |
| Work | Pearl / Moti, Beaded, Sequin |
| Lace Type | Beaded Lace |
| Color | Off Wite |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Lehenga, Dupatta, Saree, Suit, Kurti, Blouse |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Material | Organza |
| Width | 1 Inch |
| Work | Beaded |
| Lace Type | Beaded Lace |
| Color | Off Wite |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Saree, Lehenga, Blouse, Kurti, Dupatta, Suit |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Border Type | Fancy Border |
| Material | Zari |
| Work Type | Beaded |
| Border Width | 0.75 inch |
| Usage | Saree, Blouse, Lehenga, Suit, Home Furnishing, Gown, Dupatta, Kurti |
| Attachment Type | Fabric Glue |
| Roll Length | 18 m |
| Color | Gold |
| Pattern | Geometric |
| Edge Style | Straight Edge |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 30 / Meter Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Width | 1 Inch |
| Work | Beaded, Zari Work, Sequin |
| Lace Type | Beaded Lace |
| Color | Gold |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Suit, Dupatta, Saree, Blouse, Kurti, Lehenga |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 22 / Meter Get Latest Price
| Material | Zari |
| Width | 0.5 Inch |
| Work | Zari Work, Beaded |
| Lace Type | Beaded Lace |
| Color | Gold |
| Roll Length | 9 mtr |
| Pattern | Geometric |
| Application | Lehenga, Suit, Kurti, Blouse, Dupatta, Saree |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 22 / Meter Get Latest Price
| Border Type | Fancy Border |
| Material | Polyester |
| Work Type | Beaded |
| Border Width | 1 inch |
| Usage | Blouse, Dupatta, Suit, Saree, Kurti, Lehenga, Gown |
| Attachment Type | Stitch On |
| Roll Length | 9 m |
| Color | Gold |
| Pattern | Geometric |
| Edge Style | Straight Edge |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Width | 2Inch |
| Usage/Application | Garments |
| Size | 9Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 24 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Material | Polyester |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
Product Details: It is made Multi Colour Stone , Zari
Used : Sarees , Dresses , Kammez, Lehengha, Dupatta , Border , Kids Wear , Hadicraft Items , Women Wear
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Garments |
| Work Type | Zari & Sequence work |
| Color | Golden |
| Size | 9 mtr |
| Wash Care | Dry clean |
| Roll Length | 9 Meter |
| Brand | Shubh laxmi enterprises |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 56 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 63 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 12 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Cut Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Country of Origin | Made in India |
| USE | GARMENTS |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 22 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
Product Details: It is made with zari, which is a mirror, and moti
Used : Sarees , Dresses , Kammez, Lehengha, Dupatta , Border , Kids Wear , Hadicraft Items , Women Wear
₹ 28 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 75 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Material | Polyester |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Embroidered |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Material | Polyester |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Handwork |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 120 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Color | Golden |
| Place Of Origin | Surat |
| Design | Handwork |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Work Type | Hand Work |
| Material | Net |
| Color | Off White |
| Place Of Origin | Surat |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Meter
Vipul Jain (Proprietor)
Shubh Laxmi Enterprise
3C/2885 Shop No 54, L B App Building No 2B, Ring Road Salabatpura, Surat - 395002, Gujarat, India